Alt om «Norgespris» – regjeringens forslag til fastpris

Regjeringen har foreslått en ny fastprisordning for strøm, kalt «Norgespris», som kan tre i kraft fra 1. oktober. Den foreslåtte fastprisen er 40 øre/kWh ekskludert merverdiavgift (50 øre/kWh inkludert mva). 

Det er fortsatt uklart hvordan ordningen praktisk vil gjennomføres, men det er sannsynlig at den vil tilbys i form av et eget strømabonnement. Forslaget er ikke vedtatt ennå. Stortinget må først stemme over det, og endringer kan derfor forekomme før en eventuell innføring.

    Jeg ønsker å bli kontaktet om oppdateringer rundt Norgespris


    Lik pris i alle prisområder

    Norgespris skal være den samme uansett hvilket prisområde i Norge man befinner seg i. Ordningen vil også være tilgjengelig både for boliger og fritidsboliger.

    Bindingstid på 12 måneder

    Det er forventet at Norgespris vil ha en bindingstid på 12 måneder. Ved utløpet av perioden vil kundene få tilbud om en ny fastpris justert for neste sesong, som de kan velge å binde seg til videre.

    Redusert moms på nettleie

    Regjeringen har også foreslått å redusere merverdiavgiften på nettleie fra 25 % til 15 % fra 1. juli 2025. Ifølge regjeringen er dette første steg mot en full avvikling av moms på nettleie. 

    Mange ubesvarte spørsmål

    Siden pressekonferansen 30. januar har regjeringen ikke offentliggjort flere detaljer om ordningen. Det er blant annet uklart hvordan kundene skal velge mellom dagens strømstøtte og Norgespris, samt hvordan kompensasjonen skal utbetales. Regjeringen har antydet at støtten kan utbetales via nettleiefakturaen, slik det gjøres med dagens strømstøtte, men dette er ikke endelig avklart.

    I tillegg er det også usikkert om kundene vil ha mulighet til å angre valget av Norgespris og eventuelt på hvilke betingelser.

    Videre behandling

    Forslaget må først behandles i Stortinget. Energidepartementet jobber nå med en detaljert utforming av ordningen. Detaljene vil bli kjent når forslaget blir sendt på høring. Deretter vil regjeringen fremme en proposisjon for Stortinget i løpet av våren. Dersom forslaget får flertall, vil kunder etter 1. oktober 2025 kunne velge Norgespris som alternativ til dagens strømstøtteordning.

    Vi følger saken og vil holde deg oppdatert.